Post
Drożność rur, Instalacje w domu - 21 czerwca 2020

Chemiczne czyszczenie instalacji – jakie substancje szkodzą instalacji grzewczej?  

Chemiczne czyszczenie instalacji co jakiś czas to konieczność, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Dlaczego? Zajrzyjcie do naszego poradnika! 

W naszym Mini Poradniku Czystej Studni wyjaśniamy, dlaczego powinniśmy przeprowadzać systematycznie chemiczne czyszczenie instalacji i w jaki sposób jest ona przeprowadzana. 

Woda w instalacji

Instalacje co w domach jednorodzinnych tradycyjnie napełniane są wodą wodociągową. Niestety, stopień twardości wody w instalacji grzewczej jest zazwyczaj dość wysoki. Woda wodociągowa jest wprawdzie oczyszczana z niepożądanych substancji, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia i nadaje się do picia. Jednak mimo to, wciąż obecnych jest w niej szereg związków niepożądanych. Na szczęście chemiczne czyszczenie instalacji może pomóc w ich pozbyciu się. Jakie to substancje?

Twarda woda, czyli…

Wiele problemów może powodować tak zwana twarda woda, czyli taka, w której w dużej ilości rozpuszczone są kationy wapnia i magnezu, mówiąc popularnie w uproszczeniu – wapń i magnez. Każdy, kto kiedykolwiek gotował wodę na herbatę widział osad, który pojawia się na ściankach naczynia po zakończeniu gotowania – to właśnie wapń i magnez osadzające się podczas gotowania na ściankach naczynia i widoczne gołym okiem. 

Jak się pozbyć niepożądanych osadów? 

Podobne osady wapienne pojawiają się na wewnętrznych ściankach instalacji. Zbiegiem lat w instalacji grzewczej dochodzi do utworzenia się osadów wapiennych. Dodatkowo dochodzi do procesu korozji instalacji. Jako produkt korozji pojawia się trudny do usunięcia szlam, którego obecność objawia się tym, że woda w urządzeniu grzewczym robi się czarna. W uporaniu się z tym niepożądanym efektem działania substancji obecnych w wodzie może pomóc chemiczne czyszczenie instalacji, które umożliwi jak najdłużej zachować trwałość systemu. W ten sposób można przywrócić sprawność całej instalacji grzewnczej i uniknąć niepotrzebnych strat energii.     

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright 2021 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress